Typography

Zapachowe love!

Zapachy otaczają Cię zewsząd. Czasami są cudowne (jak choćby woń kwiatów czy truskawek w letni dzień), niekiedy marzy się o tym, by założyć na nos klamerkę do bielizny (bo sąsiadka z upodobaniem gotuje na obiad kapustę). Niech jednak nie wydaje Ci się, że wonie mają niewielkie znaczenie w Twoim życiu, bo wcale tak nie jest. Nie bez kozery słynny perfumiarz Jean-Claude Ellena powiedział, że Zapach to nic innego, jak dotyk, który czujemy z daleka. A Ty, jakimi zapachami się otaczasz?

Szczypta nauki!

Tematem zapachów bardzo chętnie zajmują się naukowcy. Niejeden raz prowadzono już badania, w wyniku których dowiedziono, że różnego rodzaju wonie mogą w przeróżny sposób oddziaływać na człowieka. Mowa o jego kreatywności, o jego samopoczuciu, o odbieraniu przez niego rzeczywistości. A może zdarzyła Ci się sytuacja, w której konkretny zapach przywołał wspomnienia? Być może woń cukierków, które jadłaś w dzieciństwie, sprawił, że poczułaś się jak pięciolatka z pościeranymi łokciami i kolanami (ach, to chodzenie po drzewach!) albo przypomniała Ci się pierwsza randka z ukochanym, bo przygotował mus cytrynowy, który jedliście podczas pierwszej randki. W wyniku eksperymentów dowiedzione zostało, że można poczuć szczęście właśnie dzięki zmysłowi powonienia! To właśnie dlatego w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpyla się woń prania czy rosołu. Samopoczucie załogi rośnie jak dziecko znajomej, którego dawno nie widziałaś - w tempie iście błyskawicznym!

Zapach ma moc!

Miałaś ciężki dzień, bo szef trzy razy kazał Ci poprawiać projekt? Jesteś zmęczona po pięciu godzinach poszukiwania idealnej bluzki do spódnicy w kratkę? Dziecko właśnie wymazało całą Twoją ukochaną szminkę na drzwiach lodówki? A Ty najchętniej wystrzeliłabyś się w kosmos na pół roku (albo przynajmniej kwadrans!), by chwilę odpocząć i odrodzić się jak feniks z popiołów. Zapach Ci pomoże! Już zacznij nalewanie wody do wanny, a potem wrzuć do niej pachnącą obłędnie, ręcznie wykonaną zapachową babeczkę do kąpieli. Wybierzesz zapach kiwi i limonki, a może borówki i figi? Eksplozja pięknej woni otoczy Cię z każdej strony, nawilżając skórę drogocennymi olejkami. Nie poprzestawaj jednak na tym! Po kąpieli koniecznie wysmaruj się niespiesznie odżywczym balsamem w formie kostki albo masłem do ciała o egzotycznej woni. Zobaczysz, jak dużo dobrego sprawią Ci zapachy, jak Twój zły nastrój zniknie w mgnieniu oka niczym porcja Twojego ulubionego makaronu z talerza…a na jego miejscu pojawi się uśmiech, zadowolenie, błogość i nutka rozmarzenia!


Justyna.